1- İletişim yeteneklerini geliştirmek : İster girişimci olun, isterseniz olmayın iletişim yeteneklerinizi mutlaka geliştirmeniz gerekmektedir. Özellikle girişimciler iletişim yeteneklerini geliştirmeye büyük ölçüde ihtiyaç duymaktadır. Kaynak, yatırımcı, eleman ya da müşteri ararken iletişim yetenekleri fark yaratmaktadır.

2- Akıldaki iş fikrini kağıda dökmek: İş fikirlerinizi kağıda dökmeniz size büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

3- Aşırı plan yapmamak:Uzun süreli araştırmalar ve aşırı ölçüde plan yapmak bazen fırsatları kaçırmanıza sebep olabilir. Bu nedenle plan yaparken aşırılıktan uzak durmalısınız. Hazırlanma süresinde denge kurabilmelisiniz.

4- İş fikirlerinden geri bildirim alabilmek:Çoğu girişimci fikirlerinin değerli olduğunu düşünüp, çalınmasın diye kimseyle paylaşmak istemez. Fikirler her zaman orjinal ve değerli olmayabilir. Fikirlerinizi başkalarıyla paylaşırken aldığınız geri bildirimler oldukça değerlidir. Böylece geliştirdiğiniz fikirdeki eksikliklerinizi çok daha kolay bir şekilde fark edebilirsiniz.

5- Network geliştirmek: Bilgileriniz kadar tanıdığınız kişiler de oldukça önemlidir. Bu nedenle girişimci insanların ağında müşteri, yatırımcı, üretici ya da arkadaş gibi her kesimden kişi yer almalıdır.

6- İyi bir ekip kurmak :  Girişimcilik, esasında bir takım işidir. Tek başına çalışmak ya da birbirinin kopyası insanlar ile birlikte çalışmak yerine, iyi bir ekip kurmak oldukça önemlidir. Eğitim, yetenek ve bağlantılar göz önüne alınarak ekip oluşturulmalıdır.

7- Müşteriyi ve ne istediğini iyi tanımak: İş modelindeki en önemli unsur, müşterinin ve ne istediğinin iyi tanınmasıdır. Müşterinin sorunları belirlenmelidir. Sorunlarının çözümüne yönelik fikirler geliştirilerek, belirlenen sorun çözülmelidir.

8- Küçük başarısızlıklardan ders çıkarmak:Girişimcilikte başarısızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Önemli olan bunlardan ders çıkarabilmektir. Küçük ölçüde yaşanan başarısızlıklar öğrenmenin bir parçasıdır.

9- Destek ve yatırımcı araç olmalı:Destek ve yatırımcının amaç değil; bir araç olması gerekmektedir.

10- Çok okumak: Girişimcilikte kendinizi geliştirmek isterseniz kitap ya da internetten bilgiler edinerek, çok miktarda okumalısınız.

 

Zeynep Zongur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bayilik Başvurusu